The number one objection I hear to adopting a diet of real food is, “I can’t afford it!” I know that it is very hard to nourish yourself and your family on a budget these days. Yet, some processed foods are very expensive, while the unprocessed alternatives cost no more—and maybe even less—and can make a huge difference in your health and that of your family. 1.
Salad Dressing If your olive oil and vinegar dressing is 75 percent olive oil, the cost of your olive oil will be 24 cents per ounce, slightly less than the cost of the typical bottled dressing. The cost of your added ingredients—vinegar, mustard, seasonings—is minimal. Making your own dressing will cost only a little bit more than purchasing bottled dressing, but the savings gained in health benefits more than make up the difference.
Bottled dressings are made with the cheapest industrial seed oils—oils you do not want to put into your body or those of your children—plus a host of hard-to-digest additives. It takes only a few minutes to make salad dressing with healthy ingredients and for only pennies more. 2.
Breakfast Cereal Dry organic oatmeal costs as little as eight cents per ounce. Twelve cents worth of dry oat flakes cooks up into a one-cup serving of oatmeal, which definitely leaves you feeling full. If you put 1 tablespoon of butter on your oatmeal (rather than half a cup of skim milk as recommended by the Diet Dictocrats) you are still ahead.
3. Butter 4. Eggs and Animal Foods 5.
Snacks 6..